Virtuali duomenų bazė "Vandens malūnai"

2018 m. pabaigoje VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“, įgyvendindamos Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą "Virtuali duomenų bazė „Vandens malūnai“ pristatė Lietuvos malūnų internetinę svetainę. Ši svetainė - tai 2009 m. VšĮ "Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos" sukurtos Lietuvos vėjo malūnų duomenų bazės atnaujinta versija, apjungianti įvairių rūšių malūnus.

Sukaupta ir susisteminta informacija apie išlikusius Rytų Lietuvos vandens malūnus. Pradžioje, remiantis senaisiais žemėlapiais, kurie GIS sistemoje sugretinami su dabartinėmis vietovėmis, atlikta kartografinė analizė. Nustatytos potencialios vietos, kuriose galėję būti malūnai buvo tikrinamos vietoje. Surinkta informacija apie 100 spėjamų vandens malūnų vietų, tačiau, išsiaiškinta vietoje, kad jų išliko jų tik 70.

Aptiktos vandens malūnų vietos užfiksuotos fotografijose, apmatuotos, užfiksuotos išlikusios detalės, kuriami jų brėžiniai, surinkta archyvinė medžiaga, istoriografinė rašytinė ir žodinė informacija apie buvusius malūnus, senosios nuotraukos. Išlikusių malūnų vietose atlikta aerofotofiksacija su skraidančiu distancinio valdymo aparatu. Sukaupta įvairiapusė informacija palengvins ir garantuos tikslesnį šių kultūros paveldo vertybių restauravimo procesą ateityje.

Parengus vandens malūnų sąrašą, aprašomuosius tekstus, vietos planus ir nuotraukas, informacija suskaitmeninta ir sukurta internetinė virtuali Vandens malūnų duomenų bazė. Ši bazė susieta su Vėjo malūnų duomenų baze, Nekilnojamojo kultūros paveldo registro duomenimis, kuriuos papildė atnaujinta informacija ir išsamiai pristato vandens malūnų vertingąsias savybes. Patogi paieška pagal malūnų pavadinimus, vietovardžius bei interaktyvius žemėlapius leidžia lengvai susiplanuoti maršrutą, surasti šalia esančius ar tiesiog dominančius malūnus.

Projekto vadovas - Zenonas Baubonis


Spausti!